A Bethánia kert átépítése  2010 - 2011.

   

    Zöldövezet Program Abaúj kapujában

Az alapítványunk egyik terve Szikszó egyetlen zárt parkjának, a Bethánia kertnek a rendbehozatala.

Hosszú előkészítő munka után - amelynek során egyeztettünk és együtt dolgoztunk a tulajdonos Szociális Missziótársulat budapesti nővéreivel, az óvoda vezetőségével, az önkormányzat építési osztályával valamint a környéken lakókkal- felmértük, dokumentáltuk a terület jelenlegi helyzetét. A lakossági fórum tapasztalata és az ott elhangzott javaslatok figyelembe vételével terveztük meg a parkosítást. 

A kert őshonos növényekkel történő beültetéséhez egyetlen eszköz az volt, hogy alapítványunk külső források megszerzését tűzte ki céljául: Az ÖKOTÁRS Alapítvány a MOL-lal együttműködve Zöldövezet 2010. címmel pályázatot írt ki civil szervezetek részére, amelynek első fordulója 2010. őszén, a második fordulója 2011. januárjában zajlott. Örömmel tájékoztatunk mindenkit, hogy a Szikszó Városért Alapítvány országosan és településünk méretéhez mérten a legnagyobb, 900.000 Ft-os támogatást nyert el.

A fenti összeghez szükségünk van még további források előteremtésére, amelyhez minden ötletet szívesen veszünk.

A munkát május-júniusban kezdjük, hagyományosnak számító bálunkat -2011. május 14-én- is ezen cél megvalósítása érdekében szervezzük.

 Emailen (info@szikszoert.hu) vagy itt, a honlapon a fórumban várjuk az elképzeléseket, tanácsokat, véleményeket, felajánlásokat.

 Előre is köszönjük!

 

További információk: 

A park tevékenységünk nyomán az itt- és a környékünkön élő lakosok számára újra tartalmas szabadidős tevékenység eltöltését biztosító közterületté válhat, amelyhez a sétányok, padok, asztalok, színpad mellett a tér hangulatát leginkább meghatározó alábbi növényzet telepítését tervezzük: Kocsányos tölgy 13 db, csertölgy 6 db, bükk 14 db, közönséges gyertyán 5 db, nagylevelű hárs 6 db, kislevelű hárs 6 db, mezei juhar 5 db, korai juhar 10 db, hegyi juhar 5 db, közönséges nyír 12 db, májusfa 5 db, hegyi szil 4 db, gyepűrózsa 20 db, buxus 30 db, húsos som 10 db, veresgyűrű som 10 db, kerti madárbirs 10 db, hanga 20 db, kecskerágó 10 db, borostyán 5 db, boglárkacserje 5 db, cserjés pimpó 5 db, gyöngyvessző 20 db, labdarózsa 5 db, kányabangita 4 db, kikeleti bangita 4 db, prágai bangita 4 db.

A növények kiválasztásának szempontjai voltak, hogy elsősorban őshonos növények ékesítsék parkunkat, egyrészt azért, hogy a park fenntartásába bevont oktatási intézmények tanulói az együttműködés során, illetve a park látogatói a tervezett kitáblázás segítségével megismerjék, felismerjék ezeket a fajokat, másrészt, mivel ezeknek a fajtáknak a termőhelyi igényei egybeesnek a park adottságaival, ami könnyebbé teszi a park fenntartását, a növények megfelelő kondícióban tartását, hosszú élettartamát.

Szempont volt az is, hogy a mélyebb árnyékot adó fajták mellé lazább lombozatú fajták is bekerüljenek, lehetővé téve az alsó ültetési szint kihasználását, a park fényviszonyainak kiegyensúlyozott kialakítását. Az őshonos fák és cserjék mellett habitusában, színeiben változatosságot teremtő, és termőhelyi igényeiben szintén a terület adottságainak megfelelő cserjéket válogattunk a telepítendő növények listájába, amelyek a közösség számára vonzóvá teszik a parkot, és amelyek szezonálisan színt visznek a park látképébe. Az évelő növények fajtaválasztékának összeállításának szempontjai voltak, hogy a parkban lehetőleg a szezon elejétől a végéig legyenek virágos növények, továbbá, hogy vegyesen szerepeljenek a választékban napfénykedvelő és árnyéktűrő növények.

  A képeket ide kattintva nézheti meg

  A képeket ide kattintva nézheti meg

  Kert terv: